Covid-19 információk

Ezúton értesítjük kedves vendégeinket, hogy a rendeléseken az orrot és szájat eltakaró maszk használata kötelező!

A járványügyi helyzet jelen szakaszában csak magyarországi állandó lakóhellyel rendelkező, a vizsgálatot megelőző két hétben külföldön nem járt, tünetmentes pácienseket tudunk fogadni. Megértésüket és együttműködésüket köszönjük!

Kivizsgálás és kezelés

Herék elváltozásai

A here és a mellékhere

A herék a herezacskóban helyezkednek el, tojás alakúak, legnagyobb átmérőjük átlagosan 3,5 – 4,5 cm. Feladatuk a hímivarsejtek, a spermiumok képzése, valamint a férfihormon, a tesztoszteron termelése. A herék hátsó részénél helyezkednek el a mellékherék. Feladatuk a herékben termelt spermiumok érésének és tárolásának biztosítása. Ezekből erednek az ondóvezetékek, amelyek a spermiumokat a tárolási helyre, a prosztata mögötti ondóhólyagokba juttatják.
- Férfigyógyászat.hu

A herék elváltozásai

Fejlődési rendellenességek

A herék a magzati korban a hasüregben fejlődnek ki, de a születés idejére levándorolnak a hasüregből és a csecsemőknél már a herezacskóban tapinthatók. Ha az egyik (vagy mindkét) here nem száll le teljesen a hasüregből, akkor a herezacskóban nem tapintható, ezt nevezzük rejtettheréjűségnek. Ilyenkor a here a hasüregben vagy a lágyékhajlatban helyezkedik el.

Ez az állapot több okból is kezelendő:

A le nem szállt, így melegebb helyen megrekedt here nem tudja ellátni a funkcióját, idővel elsorvad. Másrészt ismert tény, hogy a herezacskón kívül rekedt, főleg a hasüregben maradt here rosszindulatú daganatos elfajulása gyakoribb. A daganat felismerése ilyenkor sokkal nehezebb, mint a herezacskóban jól tapintható here esetén. Ezért, ha a csecsemő heréje kétéves korára nem száll le a herezacskóba, akkor kezelésre van szükség. Van úgy, hogy a kezelés gyógyszeres, injectios kezeléssel is eredményes, (főleg kétoldali esetekben), sokszor viszont műtéti korrekció szükséges, mellyel a herét – lehetőség szerint – a herezacskóban kell fixálni.
- Férfigyógyászat.hu

A here visszértágulata

- Férfigyógyászat.hu
A here visszértágulata (varicokele) a herét körülvevő vénás hálózat kitágulását jelenti. Az esetek túlnyomó többségében bal oldalon fordul elő. A varicokele sokszor tünetmentes, és csak a herezacskón keresztül tapinthatóak a tágult vénák, máskor here körüli húzó fájdalom (mely gyakran hosszú ideig tartó állás, autóvezetés, vagy erőlködés során jelentkezik) hívja fel rá a figyelmet. A tágult vénák miatt romlik a here vérkeringése és megnő a herét körülvevő szövetek hőmérséklete, ami a spermiumtermelés romlásához, végső soron akár a here károsodásához vezethet. A férfi megtermékenyítő képesség romlásának egyik leggyakoribb oka a varicokele. (A megtermékenyítő képesség károsodása spermium analízissel mutatható ki.)
A visszértágulat kezelésében a műtéti megoldások váltak be a legjobban. Manapság – a nyílt műtét alternatívájaként – már rövid kórházi befekvéssel, vágás nélkül, úgynevezett laparoscopos megoldással, vagy microsebészeti módszerrel is lehet kezelni, melynek során a tágult- és így már káros – vénákat lekötéssel, vagy klipekkel lehet kiiktatni a keringésből. A herék keringése ezután javul (a tágult vénák helyett ép vénák szállítják a vért), a műtétet követően a korábban csökkent megtermékenyítő képesség gyakran javul, ám ehhez hónapok kellenek.

A here vízsérve

Ha a herét körülvevő burkok között folyadék szaporodik fel, herevízsérv (hydrokele) alakul ki. Mindkét oldalon előfordulhat. Kialakulásában szerepet játszhat a mellékhere gyulladása, vagy sérülése, de néha nem ismert a kialakulás oka. Fő tünete a herezacskó feszes, fájdalmatlan duzzanata, nagyra növekedve akár a mozgást is akadályozhatja. Ultrahangvizsgálattal jól elkülöníthető a többi hereduzzanattal járó betegségtől, így a gyulladásoktól, a daganatoktól és a heresérvtől. A vízsérv kezelésében megpróbálható a folyadék tűvel való leszívása, de ez a legtöbb esetben a hereburkok folyadékkal való újratelődésével jár. Végleges megoldást a nyílt műtét jelent, melynek során a folyadékot tartalmazó hereburkot eltávolítják. A műtéti eredmények jók, a panaszok rövid időn belül megszűnnek.

A here és a mellékhere gyulladásai

A kórokozók általában a külvilágból jutnak a férfi húgyutaiba, ahonnan az ondózsinóron át levándorolhatnak a mellékherébe. Ekkor alakul ki a mellékhere-gyulladás. Az akut (heveny) gyulladás fő tünetei a mellékhere duzzanata és erős fájdalma, a herezacskó bőrének piros, fénylő volta, a magas láz. Kezelés nélkül az egész mellékhere és here gennyesen beolvadhat, eltályogosodhat. Kezeletlen esetben krónikus (idült) mellékhere-gyulladás alakulhat ki, ami gyakran a férfi meddőségét okozza. Kezelése során fontos az erős, szélesspektrumú antibiotikumos kezelés mellett a gyulladáscsökkentők adása, valamint a hideg borogatás és nyugalomba helyezés. Elhanyagolt esetekben a mellékhere elgennyedhet, a folyamat a herére is ráterjed, ilyenkor műtét is szükséges lehet. Míg a mellékherék gyulladása aránylag nem tartozik a ritka betegségek közé, addig magának a herének a gyulladása sokkal ritkábban fordul elő. Elsősorban a felnőttkori vírusos fültőmirigy-gyulladás (mumpsz) kapcsán gyulladhat be a here, ha a vírus a vérárammal oda is eljut. Ez is meddőséget okozhat a későbbiekben. A here és a mellékhere heveny gyulladásait el kell különíteni az általában fiatal fiúkon, külső erőbehatásra kialakuló herecsavarodástól.

Herecsavarodás

Ekkor a here a herezacskóban hossztengelye körül elfordul, a herét ellátó ereket tartalmazó ondózsinór megtekeredik, ami akadályozza a here vérellátását, és a here elhalását okozhatja, ezért sürgős műtéti kezelést igényel! A here duzzadt, fájdalmas, a fájdalom általában hirtelen (van úgy, hogy alvás közben) alakul ki és láz nem szokta kísérni. Az ultrahangvizsgálat segíthet a gyulladástól való elkülönítésben, de sokszor csak a műtéti feltárás hoz biztos diagnózist. Mindaddig, amíg nem tudtuk a csavarodást egyértelműen kizárni, – főleg gyermekkorú és kamasz fiúk esetében – minden hereduzzanat azonnali szakorvosi vizsgálatot és szükség esetén beavatkozást igényel!

A heredaganatok és kezelésük

A heredaganatok a fiatal férfiak egyik leggyakoribb rosszindulatú daganatai közé tartoznak, de előfordulhatnak idősebb korban is. A herezacskón kívül elhelyezkedő herékben gyakrabban fejlődik ki heredaganat. (Ezért az olyan herét, amelyiket nem lehet műtéttel lehozni a herezacskóba, el kell távolítani). A heredaganatok fő tünete a herében tapintott kemény csomó, vagy a here fájdalommentes megnagyobbodása. Nem ritka, hogy a heredaganat nagy mennyiségben termel atípusos nemi hormonokat, amelyek mellnagyobbodást okozhatnak.

Ultrahang vizsgálattal pontos képet kaphatunk a daganat méreteiről, elhelyezkedéséről; a has ultrahang vizsgálatával, illetve CT vizsgálattal pedig az esetleges áttétek is láthatóvá válnak. Laboratóriumi vizsgálattal kimutatható, ha a heretumor atípusos hormonszerű anyagot termel.

Amennyiben a vizsgáló eljárások ellenére sem sikerül egyértelműen kizárni a heredaganat gyanúját, akkor a here műtéti feltárása, az elváltozás szövettani vizsgálata válik szükségessé. Szövettanilag igazolt esetekben az adott oldalon feltétlenül az egész herét el kell távolítani. Amennyiben nyirokcsomó, vagy egyéb áttétek is igazolódnak, további műtétre, illetve – szövettani típustól függően – sugárkezelésre, vagy kemoterápiára is szükség van. Amennyiben a heredaganat időben felismerésre kerül, úgy jól gyógyítható, az egyik oldali here eltávolítása a későbbiekben sem a megtermékenyítő képességre, sem a merevedésre nincs káros hatással.

További kórképek és kezelésük

- Férfigyógyászat.hu

Férfi meddőség

- Férfigyógyászat.hu

Merevedési zavar

- Férfigyógyászat.hu

Férfi klimax

- Férfigyógyászat.hu

Vesekő

- Férfigyógyászat.hu

Prosztatarák