Kivizsgálás és kezelés
Herék elváltozásai
A here és a mellékhere
A herék elváltozásai
Fejlődési rendellenességek
Ez az állapot több okból is kezelendő:
A here visszértágulata
A here vízsérve
A here és a mellékhere gyulladásai
Herecsavarodás
A heredaganatok és kezelésük
A heredaganatok a fiatal férfiak egyik leggyakoribb rosszindulatú daganatai közé tartoznak, de előfordulhatnak idősebb korban is. A herezacskón kívül elhelyezkedő herékben gyakrabban fejlődik ki heredaganat. (Ezért az olyan herét, amelyiket nem lehet műtéttel lehozni a herezacskóba, el kell távolítani). A heredaganatok fő tünete a herében tapintott kemény csomó, vagy a here fájdalommentes megnagyobbodása. Nem ritka, hogy a heredaganat nagy mennyiségben termel atípusos nemi hormonokat, amelyek mellnagyobbodást okozhatnak.
Ultrahang vizsgálattal pontos képet kaphatunk a daganat méreteiről, elhelyezkedéséről; a has ultrahang vizsgálatával, illetve CT vizsgálattal pedig az esetleges áttétek is láthatóvá válnak. Laboratóriumi vizsgálattal kimutatható, ha a heretumor atípusos hormonszerű anyagot termel.
Amennyiben a vizsgáló eljárások ellenére sem sikerül egyértelműen kizárni a heredaganat gyanúját, akkor a here műtéti feltárása, az elváltozás szövettani vizsgálata válik szükségessé. Szövettanilag igazolt esetekben az adott oldalon feltétlenül az egész herét el kell távolítani. Amennyiben nyirokcsomó, vagy egyéb áttétek is igazolódnak, további műtétre, illetve – szövettani típustól függően – sugárkezelésre, vagy kemoterápiára is szükség van. Amennyiben a heredaganat időben felismerésre kerül, úgy jól gyógyítható, az egyik oldali here eltávolítása a későbbiekben sem a megtermékenyítő képességre, sem a merevedésre nincs káros hatással.